Close

Basında Biz

Bir kadın girişimcilik başarısı

“Güneyden” tereyağı zincir cafe ve restoranların tercihi oldu

Enda Süt Gıda yönetim kurulu başkanı Ferdane Kaplan Kosgeb’in 2019 yılında kadın girişimcilik desteğinden yararlanarak işletmesini hayata geçirdi. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde AB standartlarında olan İşgem yerleşkesinde saf ve sağlıklı hammadde ile sağlıklı ortamda, bilinçli, analizler ışığında doğal saf tereyağı üretmeye başladı.

Aylık 20 ton tereyağı üretimi kapasitesi olan Enda Süt ürettiği tereyağını Türk gıda kodeksine uygun, saf ve sağlıklı hammadde ile   % 100 doğal üretimle üretti. Hassas yapılan bu çalışmalar kısa sürede karşılığını buldu. Enda Süt’ün Güneyden Markası ile ürettiği tereyağı Restoran ve cafe zincirleri bulunan birçok markanın tercihi oldu.

 Takım çalışmasını öncelikleyen Enda Süt Gıda’nın bünyesinde bulunan gıda mühendislerinin çalışmaları sonucunda doğal tereyağının yanı sıra baklava, künefe, kadayıf gibi tatlılarda kullanılan sadeyağ  ( ghee yağı ) üretimine de başlamıştır. Sadeyağ tüm analizleri yapılarak üretilmiştir. Sadeyağ müşteri hedef kitlesinin ve nihai tüketicinin onayını alarak yeni tedarik anlaşmalarına başlanmıştır.

Tereyağı üretiminde Osmaniye merkezli olarak üretim yaparak ülkemizdeki birçok ünlü markaya tedarikçilik yapan Ferdana Kaplan “ Enda Süt’ü kurarken hedefim çocukluğumuzda annelerimizin köyde yaptığı doğal tereyağını üretmekti. Hemen hemen hepimizin ortak noktası doğal ve doğalı özlemektir. Nerde o eski lezzetler deriz. Yediğimiz her hangi bir gıdanın damağımızda doğal lezzetini vermesini isteriz. Tereyağı bazı gıda maddeleri gibi acabası çok olan bir gıda. Bu bağlamda biz ENDA SÜT GIDA olarak Osmaniye ilinde Organize Sanayi Bölgesi’nde % 17’si ulusal bütçeden,  % 83’ü ise Avrupa Birliği tarafından karşılanan toplam   8,3 Milyon Avro’luk kaynakla tamamlanan; altyapı AB standartlarında olan  İŞGEM (İş Geliştirme Merkezinde ) yerleşkesinde faaliyete başladık. Organize olarak yapılan çalışmalar sonrasında ürettiğimiz tereyağı kısa sürede tüketiciden beğeni alarak sektörde tercih edilen markaları arasında oldu. Güven üzerine kurduğumuz markamızın arkasındayız.  Ürettiğimiz Süt ürünleri ile ulusal ve uluslar arası pazarda markamız ve kalitemizle yer almayı planlıyoruz. Tüm üretim zincirimiz boyunca, hammadde temininden müşterinin tabağına kadar bütün aşamalarda ilgili çevrelerle etkin titizlik uygulamaktayız. “

İş’te Life Adana

Online Market

Doğal ürünlerimizi güvenli alışveriş ile kredi kartınızla satın alabilirsiniz.
Online Mağaza